a a a

IV FESTIWAL VIDOVDAN 2015

KLIKNIJ NA WYBRANY PUNKT PROGRAMU ABY DOWIEDZIEĆ SIĘ WIĘCEJ

 

 

                                 IV FESTIWAL KULTURY SERBSKIEJ VIDOVDAN
   Tegoroczny festiwal Kultury Serbskiej „Vidovdan” odbywa się pod znakiem prawie tysiącletniej serbskiej tradycji ikonografii. Przez wieki Serbowie stworzyli wybitną i niepowtarzalną szkołę powstawania fresków, polichromii i ikon, cenioną dziś na całym świecie jako spuściznę światowej kultury i sztuki. Serbscy ikonografowie przez wieki zaliczali się do ścisłego grona największych  twórców sztuki sakralnej. Podobnie jest i dzisiaj, bo serbska kultura zachowując  świeżość i korzystając ze współczesnych osiągnięć malarstwa, potrafiła zachować tradycję i kanon obowiązujący od ponad tysiąclecia w ikonografii.
   Mamy wielki zaszczyt zaprosić Państwa na wyjątkowe Dni Kultury Serbskiej w Białymstoku, których głównym wydarzeniem będzie poświęcenie nowej świątyni p.w. św. Mikołaja Serbskiego. Polichromię w cerkwi wykonali mistrzowie malarstwa sakralnego z Serbii. Uzupełnieniem, tego znaczącego wydarzenia dla naszego miasta, będą warsztaty ikonograficzne, które w możliwie przystępny sposób przybliżą wszystkim uczestnikom historię, tradycję oraz sposób powstawania fresków, czyli sakralnych malowideł tworzonych na świeżym tynku. Podczas warsztatów uczestnicy nie tylko zobaczą wystawę fresków ale będą mieli możliwość aktywnie uczestniczyć w procesie ich powstawania!
   Dopełnieniem Festiwalu będą spotkania z artystami i twórcami oraz występy i koncerty wyjątkowego męskiego chóru z Serbii.

                                                      Serdecznie zapraszamy!
 
 


Podsumowanie IV Festiwalu Vidovdan

W Białymstoku po raz czwarty odbywa się Festiwal Kultury Serbskiej "Vidovdan". To duża dawka mało znanej w Polsce serbskiej tradycji i dorobku kulturalnego. Motywem przewodnim tegorocznej edycji była historia i tradycja serbskiej ikonografii.
Tak pięć wieków temu serbski mnich Nektariusz wykonywał freski w cerkwi Zwiastowania Najświętszej Marii Panny w Supraślu. To metoda nakładania barwników na mokry tynk.  - Freski - niezwykle trudna sztuka, od ikonografa wymagająca doskonałego warsztatu, by skończyć fresk - ma się tylko kilka godzin. Jak nie wyjdzie trzeba zrywać tynk i zaczynać od nowa - mówi Goran Janićijević, dziekan Fakultetu Sztuki Sakralnej.
Freski supraskie przeszły do historii światowej sztuki i są chlubą Podlasia. Profesor Goran Janićijević, dziekan Akademii Duchownej w Belgradzie na tegoroczną edycję festiwalu przygotował nie tylko pokaz pisania fresków na mokrym tynku, ale także obszerny wykład na temat historii serbskiej sztuki sakralnej.
Profesor Goran Janićijević jest również autorem polichromii w domowej kaplicy na plebanii parafii Świętego Jana Teologa. Tuż przed festiwalem zakończył kilkumiesięczną pracę. A arcybiskup białostocki i gdański Jakub zdecydował, by tę cerkiewkę konsekrować właśnie w dniu Vidovdanu.  - To duże wydarzenie pod względem liturgicznym i duchowym naszego miasta, ale też wyjątkowe wydarzenie bo połączone z Festiwalem. W tym roku ten festiwal zdecydowanie pod duchowym znakiem - powiedział ks. Michał Czykwin, pomysłodawca i współorganizator festiwalu Vidovdan.
Uroczystość poświęcenia cerkwi zakończyła się w południe, a uczestniczyli w niej biskup i duchowni serbscy. W ramach festiwalu odbywały się również koncerty muzyki cerkiewnej w wykonaniu chórów z Serbii. Festiwal Kultury Serbskiej co roku budzi duże zainteresowanie.
Dwudziesty ósmy czerwca to w Serbii święto narodowe - wspomnienie bitwy na Kosovym Polu. Dlatego Festiwal Kultury serbskiej w Białymstoku odbywa się zawsze pod koniec czerwca.
Pomysł festiwalu kultur serbskiej narodził się w tej parafii. Dzięki niemu białostoczanie mogli poznać muzykę, fotografię czy kino serbskie. Dzięki tegorocznej edycji w Białymstoku pozostanie trwały ślad - cerkiew pod wezwaniem świętego serbskiego z freskami serbskich mistrzów. (za tvp bialystok)

 

Poniżej relacje z poszczególnych wydarzeń- kliknij na wybrane zdjęcie

 

 

Poświęcenie cerkwi św. Mikołaja Serbskiego

 

Koncert Grupy wokanej Constantine

 

Koncert Belgradzkiego Chóru Męskiego

 

Projekt "Śladami Nektariusza"

   

 

O Festiwalu możesz przeczytać również:

wyborcza.pl                   Kurier Poranny                    Radio Orthodoxia

TVP Białystok                 Cerkiew.pl 1        Cerkiew.pl 2         Cerkiew.pl 3     Cerkiew.pl 4       Cerkiew.pl 5

Na Srpskom                    Na srpskom2