a a a

VIDOVDAN 2014 Serbskie Kino 

KRĘGI

KRĘGI

KRĘGI (The Cricles), Serbia 2012, 112 min.
Reżyseria: Srdan Golubović
Obsada: Aleksandar Berček, Leon Lučev, Nebojša Glogovac
 
KANDYDAT SERBII DO NAGRODY AKADEMII FILMOWEJ 2013
W KATEGORII NAJLEPSZY FILM NIEANGLOJĘZYCZNY
 
NAGRODY:
Festiwal Filmowy w Sundance 2013 – Film w konkursie, zdobywca Nagrody Specjalnej Jury
MFF w Berlinie 2013 – Nagroda Jury Ekumenicznego (dla Srdana Golubovića)
MFF w Sarajewie 2013 – Nagroda Publiczności w kategorii Najlepszy Film Fabularny
MFF w Sofii 2013 – Nagroda Publiczności w kategorii Najlepszy Film
MFF w Jerewaniu – Najlepszy Film (Grand Prix)
 
KRÓTKO O FILMIE
 
Bośnia, 1993. Centrum serbskiego miasteczka, rynek wypełniony stolikami. W mieście panuje spokój. Jednak tylko pozorny, widok snujących się po ulicach żołnierze powoduje, że w powietrzu czuć nieomal namacalne napięcie. Jeden z serbskich żołnierzy, Marko, siedzi z kolegami przy kawiarnianym stoliku. Na oczach żołnierzy trzech mężczyzn również noszących wojskowe mundury atakuje Harisa, muzułmańskiego cywila. Marko interweniuje. Ratuje Harisowi życie, sam jednak, pobity, umrze.
Piętnaście lat później. Ojciec Marka podejmie pracę niedaleko miasteczka, przy renowacji kościoła. Syn jednego z morderców poprosi go o pracę. Przyjaciel Marka zostanie kardiochirurgiem. Pewnego dnia na jego oddział trafi ten, który wydał rozkaz zabicia Marka.
Haris zrobi wszystko, by pomóc Nadze, byłej dziewczynie Marka. Czy ojciec jest w stanie wybaczyć śmierć syna? Czy morderca po latach poczuje żal? Jaką cenę jest w stanie zapłacić Haris, by wyrównać rachunki sprzed lat?
 
PRASA O FILMIE
 
“To szczera i uczciwa w swej próbie rzucenia światła na smutną przeszłość opowieść. Nie sposób się jej oprzeć. Oparte na faktach KRĘGI znajdą odbiorcę w każdym zakątku świata”. Screen Daily
 
“Szczery i wzruszający film o krzywdzie, jaką wyrządziły ludzkiej duszy gniew i nienawiść. Wspaniałe aktorskie kreacje.  Świetny scenariusz i reżyseria”. The Hollywood Reporter
 
“Niezwykła opowieść o zbrodniach Serbów przeciwko Serbom... Nikogo nie 
pozostawi obojętnym”. Variety
 
“Wstrząsająca przypowieść o kulturze, która przez lata, mordowana, 
cierpiała w agonii... Doskonale zagrana”. Cinema Beach
 
U ŹRÓDEŁ FILMU
 
„Kręgi” to film, obok którego nie sposób przejść obojętnie. Inspiracją do powstania filmu była historia Srdjana Aleksicia. 
 
Srdan Golubović, reżyser:  W 2007 roku pierwszy raz przeczytałem historię Aleksicia, serbskiego żołnierza, który uratował muzułmańskiego cywila i został zabity przez swoich kolegów. Przyszło mi do głowy, że historia ta jednak ma pozytywny oddźwięk... W całej masie okropieństw, które wydarzyły się podczas tej cholernej wojny. Postać Aleksicia to dla mnie bohater, symbol wszystkiego, co kojarzy mi się z wojną - symbol człowieczeństwa, wcielenie odwagi. Jego historia to ilustracja moich emocji związanych z wojną.
Chciałem zrobić film, który stawia pytanie: czy bohaterstwo ma sens, czy - przeciwnie - jest bezcelowe? Czy, w efekcie, nie niesie ze sobą więcej zła niż dobra?
Dla mnie „Kręgi” to koniec ciągłego pytania o czasy, w których przyszło mi żyć i dojrzewać. Muszę już wyjść z ich cienia. Podobnie, jak bohaterowie filmu, musiałem wyrwać się z zaklętego kręgu nienawiści i myślenia o przeszłości.

 
MONTEVIDEO, SMAK ZWYCIĘSTWA

Montevideo, Bog te videoKRÓTKO O FILMIE
 
„Montevideo, smak zwycięstwa” to historia niezwykłego osiągnięcia młodych, serbskich piłkarzy, którzy w przyszłości mieli stać się prawdziwymi gwiazdami, idolami swojego narodu i prawdziwymi legendami. Film jest opowieścią o ich podróży od brukowanych ulic biednych, belgradzkich dzielnic, miejscowych meczy piłkarskich i wielu wyzwań, z którymi musieli się zmagać, aż do wyjazdu na pierwsze Mistrzostwa Świata w piłce nożnej w Urugwaju w 1930 roku. Dzięki wierze, nadziei i wizji stali się drużyną, przygotowaną do wielkich czynów; początkowe wątpliwości, otaczające ich osobiste i zawodowe życie stały się początkiem wielkiej przyjaźni, obiecującymi romansami, a przede wszystkim – jednogłośną decyzją, by dowieść swojej wartości w Montevideo. Ten film nakręcono jako zasłużony hołd i świadectwo czasów, w których Mała Serbia stała się wielka dzięki piłce nożnej i swoim piłkarzom.
 
REŻYSER
Dragan Bjelogrlić urodził się w 1963 roku w miejscowości Opovo w Wojwodinie. W 1989 roku ukończył belgradzki Wydział Sztuk Dramatycznych. Od tamtej pory zagrał w około czterdziestu filmach, dwudziestu serialach telewizyjnych i jedenastu przedstawieniach teatralnych. „Montevideo, smak zwycięstwa” to jego debiut reżyserski. Jako aktor otrzymał dwie nagrody Grand Prix „Ćele Kula” na festiwalu w Niszu, dwie Złote Mimozy na festiwalu w Herceg Novi i Statuetkę Sloboda na festiwalu filmowym w Sopocie (Serbia). Jako producent został uhonorowany piętnastoma głównymi nagrodami na festiwalach krajowych i ponad dwudziestoma w konkursach międzynarodowych.
 
Produkcja: Intermedia Network
Reżyseria: Dragan Bjelogrlić
Scenariusz: Srđan Dragojević
Zdjęcia: Goran Volarević
Montaż: Marko Glušac, Dejan Urošević
Muzyka: Magnifico
Rok: 201
Czas: 138 min
Format: 35mm/kolor (16:9)
Dźwięk: Dolby Digital
Język: Serbski
 
Obsada:
Miloš Biković
Petar Strugar
Viktor Savić
Andrija Kuzmanović
Aleksandar Radojičić
Nenad Heraković
Uroš Jovčić
Bojan Krivokapić
Vojin Ćetković
Nikola Đuričko
Nebojša Ilić
Mima Karadžić
Branimir Brstina
Srđan Todorović
Sergej Trifunović
Danina Jeftić
Nina Janković