a a a
2013-06-22

Drugi dzień festiwalu - zapowiedź

Oko na Bałkany

W ramach festiwalu, 27 czerwca 2013 w kinie Forum przy ulicy Legionowej 5 w Białymstoku odbędą się 2 pokazy filmowe w zakresie przeglądu "Oko na Bałkany".

1. Araneum ( Araneum) reż. Mihajlo Obrenov, Serbia 2010

O filmie: Post-apokaliptyczny dramat  w niedalekiej przyszłości. Ocaleni ze strasznych wojen żyją w ciemnościach w zardzewiałym starym budynku w świecie bez światła. Bohaterem jest Adam,  samotny chłopiec, który jest  głodny świata zewnętrznego i wewnętrznego. Wkrótce okazuje się, że wszystko, co go otacza, nie jest tym, czym być powinno... Jest to debiut filmowy, zrealizowany za 20 Euro. W filmie usłyszymy muzykę niezależnych twórców z nurtu muzyki industrialnej.

2. Łańcuchy wolności (Težina lanaca) reż. Boris Malagurski, Kanada, Serbia 2010

O filmie: „Łańcuchy wolności” to kanadyjski film dokumentalny Borysa Malagurskiego, który wyjaśnia, jak i dlaczego rozpadła się Jugosławia. Kto naprawdę był zainteresowany  wywołaniem wyniszczającej wojny. Malagurski  pokazuje niepowtarzalny wgląd do obecnego stanu, w którym nowe kraje bałkańskie są - niezdolne do wyboru własnego rządu i do napisania własnego prawa. Film przede wszystkim pokazuje, że prawdziwymi bohaterami wojny w Jugosławii nie są skorumpowani politycy, generałowie armii czy spekulanci ale normalni ludzie, którzy funkcjonowali w nieludzkich czasach. Ten film pokazuje, że nie ma takiej rzeczy jak „złe narody”.

 

Serdecznie zapraszamy!