a a a
2015-07-06

Projekt "Śladami Nektariusza RELACJA


Pięć wieków temu serbski mnich Nektariusz wykonywał freski w cerkwi Zwiastowania Najświętszej Marii Panny w Supraślu. To metoda nakładania barwników na mokry tynk. - Freski - niezwykle trudna sztuka, od ikonografa wymagająca doskonałego warsztatu, by skończyć fresk - ma się tylko kilka godzin. Jak nie wyjdzie trzeba zrywać tynk i zaczynać od nowa - mówi Goran Janićijević, dziekan Fakultetu Sztuki Sakralnej.
Freski supraskie przeszły do historii światowej sztuki i są chlubą Podlasia. Profesor Goran Janićijević, dziekan Akademii Duchownej w Belgradzie na tegoroczną edycję festiwalu przygotował nie tylko pokaz pisania fresków na mokrym tynku, ale także obszerny wykład na temat historii serbskiej sztuki sakralnej. Podczas gdy zebrani słuchali wykładów, oglądali wystawę fresków oraz zwiedzali cerkiew św. Mikołaja Serbskiego, która jest pokryta polichromią wykonaną przez serbskich artystów, jeden z malarzy – Midrag Milutinović tworzył fresk na specjalnie przygotowanej ścianie.
Profesor Goran Janićijević jest również autorem polichromii w domowej kaplicy na plebanii parafii Świętego Jana Teologa. Tuż przed festiwalem zakończył kilkumiesięczną pracę.

 

Galeria zdjęć z wydarzenia TUTAJ