a a a
2017-05-28

Znamy już program VI edycji Vidovdanu

Tegoroczna edycja w sposób szczególny będzie poświęcona wpływom tradycji bizantyjskich na naszą tradycję.

Z przyjemnością informujemy,że jednym z gości festiwalu będzi wybitny i wyjątkowy Chór bizantyjski im. Moyseja Petrovicha i Towarzystwo Krzewienia Dziedzictwa Muzycznego z Belgradu, który na codzień zajmuje się studiami i wykonywaniem autentycznej w stylu bałkańskiej muzyki tradycyjnej. Korzenie tej wyjątkowej muzycznej kultury sięgają cywilizacji Bizancjum, która obejmowała obszar większy od Cesarstwa Bizantyjskiego i której wpływy trwają nawet po jej upadku.

Członkowie chóru poprowadzą warsztaty muzyczne, dadzą koncert w cerkwi Hagia Sofia i uświetnią swym śpiewem nabożeństwo w dniu święta Vidovdan.

Jak co roku będziemy mieli konferencję naukową z ciekawymi prelegentami i wystawę fotografii.

Z radością zaprezentujemy świeżo wydaną w języku polskim książkę „Modlitwy nad jeziorem”, jedno z najwybitniejszych dzieł św. Mikołaja serbskiego. Podczas promocji będzie można spotkać się z autorem tłumaczenia, wydawcą oraz posłuchać fragmentów książki czy też nabyć swój egzemplarz.

Na zakończenie festiwalu koncert da znana już w Polsce grupa wokalna Constantin. Zespół, który przez ostatnie lata w Serbii uzyskał status gwiazdy, koncertuje w całej Europie, wydaje kolejne płyty i święci triumfy na wielu festiwalach, zawita do Białegostoku 30 czerwca. Wyjątkowy koncert odbędzie się w Amfiteatrze Opery i Filharmonii Podlaskiej. Tego nie można przegapić, tym bardziej, że wstęp jest wolny.