a a a
2019-06-16

W niedzielę 23.06. zaczynają się warsztaty muzyczne

Tegorocznym gościem Festiwalu Vidovdan jest Chór Dziecięcy I Belgradzkiego Towarzystwa Śpiewaczego przy Serbskim Patriarchacie. Ponad trzydziestoosobowy chór złożony z dzieci w wieku od 7 do 16 lat weźmie udział w tygodniowych warsztatach muzycznych oraz da koncert w Filharmonii w dniu 27 czerwca o godz. 18:00.

Warsztaty muzyczne to kontynuacja idei, którą realizowaliśmy w 2018 roku podczas VII edycji Festiwalu. Głównym zamysłem przedsięwzięcia jest integracja dzieci z Polski i Serbii poprzez wspólne muzykowanie. Warsztaty odbywają się w Akademii Supraskiej gdzie trzydziestoosobowy chór dziecięcy z Serbii wraz z trzydziestoosobowym chórem dziecięcym z Polski wspólnie spędzają prawie tydzień. Dzieciaki mają bogaty program, uczą się wiele o sobie nawzajem i jednocześnie na codziennych próbach i warsztatach przygotowują wspólny koncert.Chór dziecięcy działający przy Pierwszym Belgradzkim Towarzystwie Śpiewaczym, to jeden z najstarszych i najbardziej utytułowanych dziecięcych chórów w Serbii. Stanowi naturalne zaplecze dla dorosłego chóru PBTŚ. Swoją działalność rozpoczął w dawnym 1884 roku i przez prawie półtorej wieku kształci młode pokolenia chórzystów, muzyków i przyszłych kompozytorów.
W ostatnich latach chór koncertował na wielu festiwalach w kraju i zagranicą. Jest laureatem wielu nagród. W ostatnim czasie wydał dwie płyty CD.W Białymstoku chór będzie można usłyszeć podczas nabożeństw w niedzielę 23.06. (godz. 9:00) oraz w piątek 28.06. (godz. 9:00) w cerkwi na Bacieczkach (ul. Herberta 61), jak również na uroczystym koncercie w Filharmonii przy ul. Podleśnej 2, w czwartek o godz. 18:00. Wstęp wolny!