a a a

Podsumowanie 2012

W dniu 28 czerwca Cerkiew Prawosławna wspominała pamięć św. Łazarza Cara Serbskiego, którego relikwie znajdują się w naszej świątyni. Tego dnia, można śmiało powiedzieć, Białystok stał się stolicą serbskiej kultury w Polsce. Po raz pierwszy w historii naszego miasta, ale również kraju, prawosławne święto parafialne nabrało takich rozmiarów. Dzięki staraniom naszej Parafii, przy wsparciu różnych instytucji, organizacji, firm i zaangażowaniu różnych ludzi udało się nam zorganizować zupełnie wyjątkowy Festiwal Kultury Serbskiej Vidovdan w Białymstoku. W ciągu jednego dnia, poza najważniejszym – Liturgią Świętą w naszej cerkwi, w różnych miejscach odbyły się wykłady, promocja książki, plenerowa wystawa fotografii, koncerty cerkiewnego chóru i zespołu wokalnego oraz kino. Wszystkie te wydarzenia cieszyły się ogromną popularnością wśród nie tylko naszych parafian czy prawosławnych ale zgromadziły rzesze białostoczan, których mogliśmy liczyć w tysiącach (na samym koncercie w Amfiteatrze Opery i Filharmonii Podlaskiej było ponad 1200 widzów).

W ciągu tygodnia przyjęliśmy ponad 60 gości z Serbii. Byli z nami duchowni z Serbskiego Patriarchatu, katedralny chór i artyści z zespołu Constantine. Honorowym gościem był Ambasador Serbii w RP, który objął patronatem całe wydarzenie. O Festiwalu pisała lokalna prasa. Poszczególne wydarzenia transmitowały różne stacje radiowe. Pokazywała nas telewizja i to nie tylko polska. Rosyjski kanał Soyuz wyemitował aż trzy odcinki poświęcone tylko naszemu Festiwalowi. Podobnie białoruska telewizja. Serbski kanał RTS (odpowiednik polskiego TVP) wysłał na święto do Polski swoich korespondentów.

Festiwal Vidovdan zakończył się niewątpliwym sukcesem, co podkreślają wszyscy obserwatorzy. Serbscy goście nie mogli się nadziwić temu co zobaczyli na Bacieczkach i w Białymstoku.  Szczególnym wyróżnieniem dla naszej Wspólnoty są liczne słowa uznania od najwyższych władz Miasta i Województwa oraz Dyrektorów kulturalnych instytucji regionu, którzy zgodnie nie mogli wyjść z podziwu, tu cytat: „jak taka mała i nieznana parafia potrafi zrobić coś tak wielkiego?!” Okazuje się, że potrafi. Jeśli potrafimy zjednoczyć się w imię ważnych celów- robimy rzeczy niemożliwe. Tym razem błogosławił nam święty Łazarz, którego święto na tak wyjątkowy sposób zorganizowaliśmy. Ale przecież wielu świętych, w swych relikwiach, jest z nami na co dzień w naszej cerkwi, a nową świątynię wielkiemu i sławnemu Apostołowi Janowi budujemy…